
GOLD COAST SCHOOL OF HAIRDRESSING campus

Azt látom a fórumokon és egyéb kivándorlási témával foglalkozó helyeken, hogy elég sokan érdeklődnek erről a témáról. Teljes átfogó képet azonban szinte senki nem írt le eddig. Most megpróbálok belelátást biztosítani nektek, hiszen a családunk két női tagja is jelenleg ezt az iskolát járja. Egyikőjük ugyan már vége felé jár, sőt már a záróvizsgát is sikerült megcsinálnia. Másik hölgy még csak fél éve koptatja a suli szalonjának a burkolatát.
A Gold Coasti campus a Brisbane-i iskola kihelyezett tagozata. Ez magánkézben lévő iskola, minek eredményeképpen családiasabb a hangulat. Persze ez

Kéthavonta indulnak az új kurzusok, változó létszámmal (3-10). Ennél többet nem nagyon tudnak fogadni a helyszűke miatt. Persze éppen ilyen tendenciába

Én végigkisértem a teljes ciklust már, a kezdéstől mostmár a tényleges befejezési


Iskolakezdés után az első két hónapban teljes elméleti oktatás folyik, ekkor külön termeben vannak és semmi egyéb dologgal nem foglalkoznak a tanulók, csak ezzel. Tantárgyak nincsenek, megtanulnak ott mindent a hajvágásról, hajszárításról, hajberakásról, hajfestésről, alkalmi frizuráról, dauerról, ügyfékezelésről, elsősegélynyújtásról, biztonsági előírásokról, és egyéb szalonban használatos ismeretekről. Az elméleti résznél minden egyes szakasz befejezésekor vizsgák vannak. Ezek álltalában tesztlap kitöltéséből állnak, de vannak gyakorlati vizsgák is. Az oktatás mélysége nagyban különbözik az Európában megszokottól.
Az elméleti szakasz könnyedén átvészelhető az angol nyelvtudás és az áltlános ismeretek birtokában. Tovább...........
Kikerülvén a teremből az ügyféltérbe kerülnek, de még csak az egyszerűbb

A 12-14-ik hónap körül már esedékes lehet a záróvizsga is. Ennek időpontja igazából attól függ, mikor gyűlik ki az előírt feladatokból a kellő darbszám. Példaként hajvágásból a teljes időszakban 350-et kell megcsinálni, melírből kell 20, hajfestésből 78 db. Ha kivan mindenből a darbszám, akkor záróvizsgázhatsz. De ezzel még nincs vége, mert még a diploma kurzus hátravan, amit végülis az utolsó egy évben párhuzamosan csinálnak, csak ez tovább tart és mint írtam be kell járni Brissy-be.
A fodrász záróvizsgára ügyfélről magadnak kell gondoskodnod, aki nem lehet iskolatársad. A lényeg hogy meg tudd csinálni a megadott 3 óra alatt a kitűzött feladatokat. Ez hajvágásból, hajfestésből és az eredetitől teljesen eltérő fazon készítéséből áll. Ha nem sikerül elsőre majd mész másodikra, vagy harmadikra.
Mindenki átmegy, aki nem teljesen kétbalkezes és szerencsétlen.

Nos most a kellemetlen része. Pénz! A kedvesem 2006-os iskolai díja kb. 18.000.- $ volt kedveménnyel együtt, ugyanis induláskor be lett fizetve a teljes összeg és így kapott 10% kedvezményt. Ehhez kellet kötni biztosítást, ami előírás a tanulóvízumhoz.
A család fiatalabb tagja 2007-ben iratkozott be, neki már 23.000.- $ lett az ár.

Tankönyveket, és teljes felszerelést. Táskát, kötényt, pólót, hajszárítót, fésűket, hajkeféket, hajsütőt, ollókat ...stb. Ehhez jön az oktatás, és ha ügyes vagy megkapod a végén a szakmát, ami ez esetben az ittmaradásod záloga lehet, hiszen ezért küzdesz sok hónapon keresztül. Mert bizonyos szempontból küzdesz. Nem könnyű, még akkor sem ha segítő társad van. Hogy anyagilag miképp tudod biztosítani mindezt, te dolgod. Iskola után mehetsz dolgozni, mondjuk 18-tól 22-ig, ha sikerül valami épkézláb munkát találnod. Egy pizzafutár jóesetben 12$-t kereshet, egy pincér egy étteremben 15$-t, és ha nem tartod alantas dolognak az irodatakarítást, ott kereshetsz akár 18-20$-t is óránként. Hétvégenként ha még van erőd, kereshetsz plusz pénzt is. A lényeg hogy a vízumodban előírt 20 óránál nem dolgozhatsz többet. Ha többet dolgozol és a bevándorlási hivatal tudomására jut mehetsz haza és buktad az eddigi pénzedet és munkádat. Asszem ebbe az országba többet nem is kapsz vízumot ha így kiutasítanak.

Számbavéve ezt a közel két éves nehéz időszakot, jó előre latba kell vetned mindent az életedben, feltenni egy mérlegre hogy mi az amit tenned kell, és mit kapsz majd érte!? Nem mélyedek bele ebbe, aki erre az újkori emigrációra adja a fejét, az tudja hogy mit vállal. Én már kicsit vidámabb végéről szemlélem a dolgokat, hiszen pár hét és vége.
Ha az iskola kiadja a szakmunkásbizonyítványt, akkor el kell ismertetni a szakmádat a megfelelő hatósággal és utána lehet beadni a pályázatot a másik vízumra (pl. állandólakosi vízum), de van egyéb más vízum is. A lényeg hogy maradhasson az ember és belekezdjen a normális életébe, ahol már teljes munkaidőben dolgozhat és még sok egyéb kellemes dolgot megtehet

Ekkor kezdődik majd az elültetett mag hajtása és virágzása. Később megerősödése és gyümölcstermése. Ezért jöttünk ide és éltünk "visszafogottan" eddig. Ekkor már az ember kezdi teljesen máshogy látni ezt a világot. Lehetősége nyílik mindenre, mert ez az ország is nyílt céltábla. Jól célzottan kell dobnod egy nagyot, belekezdeni valamibe, amivel aztán majd meg lehet élni kényelmesen és nyugodtan. Mert ugye ez a cél, ezért jöttünk el, mert ez otthon nem volt már meg, még a remény sem. Itt megvan, tenni érte ezután is kell majd, de már könyebb lesz, mint az iskolai évek alatt. A kivándorlók 90%-a megtalálja a számítását itt, 10% hazamegy. Nem vagyunk egyformák, mondja a közmondás. Még jó :-)
Elrémíteni ezzel a száraz tényleírással senkit nem akartam, hiszen mindenképp megéri a fáradozás. Csak keringenek itt sokféle infók mindenről, és kivándorolni szándékozó hazánkfia nem is tudja kinek és mit higyjen. Én ezt tudtam leírni, amit a saját bőrünkön tapasztaltunk.

Zárszóként csupán egy mondat, amiben minden benne van :
- Ha újra ott állnék Ferihegyen, indulva ide, én bizony újra felszállnék a gépre, gondolkodás nélkül :-)
Szép napot mindenkinek.